Elérkezett Ferenc pápa Magyarországi látogatásának harmadik, befejező napja. Az egyházfő ma fél tízkor tartott katolikus szentmisét a Kossuth téren.
Ferenc pápa elfoglalta helyét a pódiumon. Elkezdődött a szentmise, felcsendült az Uram irgalmazz. A tömeg elcsendesedett a pápa elkezdte a celebrálást. Az imádságot követően a mise olvasmányát, az Apostolok cselekedeteinek részletét hallgathatták meg a hívek. Ezután Az Úr nékem pásztorom kezdetű zsoltár hangzott el, majd felolvasták a szentleckét, mely Péter első levelének második részének 20-26. verse, elhangzik az evangélium Szent János könyvéből, majd a Szentatya homíliája következik.
FERENC PÁPA: JÉZUS TEHÁT, AZÉRT JÖTT, HOGY MEGKERESSEN MINKET, AMIKOR ELVESZETTEK VOLTUNK
Homíliája kezdetén a Szentatya az evangéliumra válaszolva azt mondta, Jézusnak a mai evangéliumi szakasz végén elhangzó szavai összefoglalják küldetésének lényegét: “Én azért jöttem, hogy életük legyen és bőségben legyen”.
Így tesz a jó pásztor: életét adja juhaiért. Jézus tehát, mint egy pásztor, aki a nyáját keresi, azért jött, hogy megkeressen minket, amikor elveszettek voltunk; eljött mint pásztor, hogy kiragadjon minket a halálból; mint egy olyan pásztor, aki ismeri és végtelen gyengédséggel szereti juhait – aki az Atya nyájába vezetett és az Ő gyermekeivé tett minket. Szemléljük hát a Jó Pásztor képét és időzzünk el két cselekedeténél, amelyeket az evangélium szerint a juhaiért tesz: először nevükön szólítja, majd pedig kivezeti őket – kezdte a szentmisét Ferenc pápa.
"Let us never forget that all of us, without exception, are called to step out of our comfort zones and find the courage to reach out to all those peripheries that need the light of the Gospel."#PopeFrancis #PopeInHungary #Mass pic.twitter.com/xrqm8CJ6Ok
— Vatican News (@VaticanNews) April 30, 2023
“OLYAN SZÉP, AHOGY MOST EGYÜTT VAGYUNK”
A pápa beszédében ezután az összetartozásra és az ökumenizmus szépségére hívta fel a figyelmet, és arra, hogy az isteni szeretetből mindannyian részesülünk:
Olyan szép, ahogy most együtt vagyunk: püspökök és papok, szerzetesek és világi hívek; olyan jó, hogy ezt az örömöt más keresztény felekezetek küldötteivel, a zsidó közösség vezetőivel, a civil szervezetek képviselőivel és a diplomáciai testülettel is megoszthatjuk. Ez a katolicitás: mindannyiunkat, keresztényeket, akiket a Jó Pásztor név szerint szólított meg, arra hívott, hogy szeretetét befogadjuk és továbbadjuk, hogy az ő nyáját befogadóvá tegyük és sohasem kirekesztővé. És ezért mindannyian arra kaptunk meghívást, hogy ápoljuk a testvériség és az együttműködés kötelékeit, megoszlás nélkül, anélkül, hogy közösségünket saját tulajdonunknak tekintenénk, anélkül, hogy elmerülnénk a saját területünk védelme fölötti aggódásban, hanem megnyílva a kölcsönös szeretet előtt – fogalmazott Ferenc pápa.
A Szentatya homíliája végén arra kérte a híveket, hogy nyissák ki a magukat, és próbáljunk próbáljunk mi is olyanok lenni, mint Jézus: “nyitott kapuk, olyan kapuk, amelyeket senki előtt nem csapnak be, olyan kapuk, amelyeken mindenki beléphet és megtapasztalhatja az Úr szeretetének és megbocsátásának szépségét”.
Engedjük be szívünkbe az élet Urát, az ő igéjét, aki vigasztal és gyógyít, utána pedig lépjünk ki és váljunk mi magunk is nyitott kapukká a társadalomban. Legyünk nyitottak és befogadóak egymás felé, hogy segítsük Magyarországot a testvériség és a béke útján növekedni – fogalmazott a Szentatya.
A homíliát követően közös imádságra került sor, majd elhangzott a hívek könyörgése magyar, ukrán, német, horvát, szlovák, román és szlovén nyelven. Ezt követően a Szentatya átvette az adományokat, majd Erdő Péter bíboros elkezdte a liturgikus főszolgálatot.
ERDŐ PÉTER: EZER ÉVE A NYUGATI KERESZTÉNYSÉG HATÁRÁN ÉLÜNK
Erdő Péter liturgiájában Magyarország történelmi szerepét, mint határvidékét idézte fel, kitérve a Római, majd a Frank birodalomra, és arra, hogy évszázadokig a kereszténység védőbástyáit jelentettük az oszmán terjeszkedéssel szemben. Kitért arra is, hogy a püspöki kar jegyzőkönyvben állapította meg, hogy a magyar katolikus közösség periférián van. A bíboros ezután megköszönte a Szentatyának, hogy hazánkba látogatott:
Olyan néphez, akinek a nyelvéhez még hasonlót is nehéz találni az egész világon. Olyan néphez, amely ezer éve szeretettel ragaszkodik ahhoz a nyugati kereszténységhez, amelyről sokszor úgy érezte, hogy megfeledkezett róla – tette hozzá, majd a pápa apostoli áldását kérte a magyar népre.
MÁRIÁHOZ KÖNYÖRGÖTT A BÉKÉRT A PÁPA
Ferenc pápa megköszönte a bíboros szavait, és a fogadtatást, majd Szűz Mária, hazánk patrónája kezébe kegyelmébe ajánlotta a magyar nemzetet.
Őrá bízok minden magyart, a Magyarok Nagyasszonyára, akit királynőként és patrónaként hívtok segítségül. És innen, e nagyszerű városból és e nemes országból az ő szívére szeretném bízni az európai kontinens hitét és jövőjét, amelyre e napokban sokat gondoltam, különösképpen a béke ügyét. Szent Szűz, tekints a különösen sokat szenvedő népekre. Tekints különösen a szomszédos, meggyötört ukrán és az orosz népre, neked szentelt népeidre. Te, aki a béke királynője vagy, öntsd az emberek és a népek vezetőinek szívébe a vágyat, hogy a békét építsék, hogy a következő nemzedékeknek a remény jövőjét nyújtsák, ne a háborút; egy bölcsőkkel és nem sírokkal teli jövőt; egy testvérekkel és nem falakkal teli világot. Reád tekintünk, Istennek Szent Anyja: Jézus feltámadása után te kísérted a keresztény közösség első lépéseit, az imádságban egységessé és állhatatossá téve őket. Így tartottad össze a hívőket, engedelmes és segítő példáddal őrizve az egységet. Hozzád imádkozunk az Egyházért Európában, hogy újra megtalálja az imádság erejét, hogy újra felfedezze a te alázatodat és engedelmességedet, a tanúságtétel lelkesedését és az igehirdetés szépségét. Reád bízzuk ezt az Egyházat és ezt az Országot. Te, aki Fiad feltámadásának örvendeztél, töltsd el szívünket az ő örömével. Az egyházfő azzal zárta szavait, „kedves testvéreim, azt kívánom nektek, hogy Krisztus örömét terjesszétek: Isten éltessen titeket! Hálás vagyok nektek ezekért a napokért, a szívemben hordozlak benneteket, és kérlek, hogy imádkozzatok értem. Isten áldd meg a magyart! – Ferenc pápa az utolsó mondatot magyarul mondta.