A Guardian azt írta, hogy „fegyelmi intézkedéseket” hozott több munkatársa ellen a Bloomberg News, miután a hírügynökség a múlt héten „idő előtt” közzétette az Oroszország és az Egyesült Államok közötti történelmi jelentőségű fogolycseréről szóló híreket, ezzel pedig veszélyeztethette volna a szabadon bocsátott amerikaiak biztonságát.
Az „idő előtt” azt jelenti: a Bloomberg ugyan megkapta az információt a fogolycseréről, de csak azzal a kitétellel, hogy azt egy adott időpont után teheti közzé. A hírügynökség azonban „idő előtt” publikálta az „embargós” hírt. (A sajtóban embargósnak nevezik azt a hírt, amit egy adott időpont után lehet csak közzé tenni, bár magát az információt már előbb megkapja a média.)
John Micklethwait főszerkesztő hétfőn a munkatársaknak küldött e-mailben azt írta, hogy több munkatárs fegyelmit kapott, bár a vállalat nem közölte, hogy ez hány embert érint és mit takar egy ilyen fegyelmi.
Azonban úgy tűnik, hogy legalább egy, a történettel foglalkozó riportert kirúgtak a Bloombergtől az eset miatt
- legalábbis erről adott hírt a Guardian.
„Múlt csütörtökön elhamarkodottan tettünk közzé egy történetet Evan Gershkovich és a többi fogoly szabadon bocsátásáról, ami veszélyeztethette volna a tárgyalásos csereügyletet, amely szabaddá tette őket” – írta Micklethwait, a Bloomberg News főszerkesztője a munkatársaknak írt levelében, amelynek tartalmát a Guardiannak is megerősítették. „Még ha történetünk végül kegyes módon nem is hozott változást, ez egyértelműen megsértette azokat a szerkesztési normákat, amelyek miatt ez a szerkesztőség világszerte olyannyira megbízhatónak számít” – írta a főszerkesztő.
A hírportál európai idő szerint 7 óra 41 perckor tette közzé a szenzációs hírt, miszerint a Wall Street Journal riporterét, Gershkovichot és számos más amerikai állampolgárt szabadon engednek a Moszkva és Washington közötti, a hidegháború óta legnagyobb fogolycsere részeként, miközben az őket szállító moszkvai repülőgép még úton volt Ankarába a cserére.
Nem sokkal később a Bloomberg egyik szerkesztője azt írta az X-en: „Karrierem egyik legnagyobb megtiszteltetése, hogy segítettem közölni ezt a hírt. Imádom a munkámat és a kollégáimat”.
A Bloomberg híre (pontosabban annak időzítése) felháborodást váltott ki más újságoknál (köztük a Wall Street Journalnál), amelyek embargó alatt tartották a hírt addig, amíg a csere le nem zajlott, és a foglyok biztonságban nem kerültek ki az orosz fogságból. (A Bloomberg szerkesztőjének a tweetjét később törölték.)