Ismét német gyártmányú páncélosok gördülnek végig az oroszországi Kurszki terület mezőin, mintegy 80 évvel a második világháború egyik legnagyobb csatáját követően – írta csütörtökön a Bild című lap.
A német bulvárlap az interneten közzétett videókra hivatkozva azt írta, hogy több Marder gyalogsági harcjárművet (IFV) is kiszúrtak az ukrán hadsereg által a kedden kora reggel indított offenzívában használt eszközök között. A lap az orosz védelmi minisztérium által közzétett felvételeket is megosztotta, amelyeken a járműveket orosz kamikaze drónok találják el. A felvételek szerint legalább három Marder vált áldozatává az orosz dróntámadásoknak, mindössze néhány kilométerrel a támadás kiinduló pontjától.
Julian Ropcke, a Bild újságírója szerint a veszteségek fő oka, hogy az ukránok elégtelen légvédelemmel küldték harcba a járműveket, egy másik posztban pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy hamarosan az ukrán támadók kifogyhatnak az üzemanyagból.
Drei deutsche Marder im Dienste der ukrainischen Armee bei der Offensive in Kursk, im Westen Russlands.
— Julian Röpcke🇺🇦 (@JulianRoepcke) August 8, 2024
Leider erneut ohne adäquate Flugabwehr und somit nach nur vier Kilometern Opfer russischer Kamikaze-Drohnen … pic.twitter.com/Z8VlxQ5omC
A német harcjárművek orosz területen való bevetése vegyes reakciókat váltott ki Németországban. A német parlament védelmi bizottságának vezetője, Markus Faber kijelentette, hogy „nincs problémája” a történtekkel. Ukrajna és Oroszország területét is „háborús övezetnek” nevezte.
Ez egy rendkívül veszélyes fejlemény”
– reagált az eseményekre Sahra Wagenknecht, az újonnan alakult BSW párt vezetője. „Olaf Scholz kancellárnak fel kellene hívnia az ukrán vezetést, és „követelni, hogy német fegyvereket ne használjanak támadásokban orosz területen” – tette hozzá.
A német harcjárművek megjelenésére Dimitrij Medvegyev, az orosz biztonsági tanács alelnöke is reagált. „A Bild című német lap revansista cikket közölt, amelyben büszkén hirdeti a német tankok visszatérését az orosz földre. Válaszul mi mindent megteszünk, hogy a legújabb orosz tankokat a Platz d. Republikra (a német parlament előtti tér Berlinben – a szerk.) hozzuk” – írta a politikus.
Legutóbb pórul jártak Kurszknál a német páncélosok
A kurszki csata a második világháború egyik legjelentősebb ütközetsorozata volt, 1943. július 4-től július 13-ig. Egészen az 1991-es öböl-háborúig ez volt a világtörténet legnagyobb erőkkel vívott páncéloscsatája: összesen 6000 darab harckocsi és önjáró löveg vett részt benne. A csata során a szovjet fél a német veszteségek többszörösét szenvedte el, de a német Zitadelle hadműveletet sikerült megállítaniuk a csata kilencedik napján, ezután a Wehrmacht a kezdeményezést többé már nem tudta átvenni a keleti fronton.
(Mandiner)