Ukrajna betörése a nemzetközileg elismert orosz területre úgy néz ki, mint egy kísérlet arra, hogy Moszkvát nukleáris fegyverek használatára kényszerítsék, ami visszavonhatatlanul ártana megítélésének világszerte – mondta Alekszandr Lukasenko belorusz elnök.
A Rosszija-1 csatornának adott, vasárnap sugárzott interjújában Lukasenko arra figyelmeztetett, hogy Kijev kurszki területen folytatott hadművelete – a konfliktus kirobbanása óta Kijev legnagyobb határokon átnyúló támadása – óriási kockázatot jelent a globális biztonságra nézve.
„A veszély az, hogy ez a fajta eszkaláció Ukrajna részéről kísérlet arra, hogy Oroszországot aszimmetrikus akciókra, például atomfegyverek bevetésére kényszerítse”
– mondta a belorusz vezető, hozzátéve, hogy egy ilyen lépés PR-bónusz lenne mind Kijev, mind nyugati támogatói számára.
„Akkor valószínűleg alig maradnának szövetségeseink. Egyáltalán nem maradnának szimpatizáns országok” – jegyezte meg, kifejtve, hogy ez a reakció a nukleáris fegyverek okozta esetleges következményektől való egyetemes ellenszenvre épülne.
Lukasenko reagált ukrán tisztviselők azon kijelentéseire is, amelyek szerint a kurszki betörés célja Kijev diplomáciai pozíciójának javítása volt az Oroszországgal való esetleges tárgyalásokhoz.
Ez a terv „klasszikus, de nem működik egy olyan nagy birodalom elleni harcban, amely még el sem kezdett komolyan harcolni”
– érvelt, hozzátéve, hogy biztos abban, hogy az ukránokat végül kiűzik a Kurszki területről.