2024. szeptember 17. - Zsófia
EUR : 395.32
USD : 356.37
Időjárás ikon34°22°

Németországban egyre inkább előretör a bevándorlás-ellenes szélsőbal

Sahra Wagenknecht és pártja „királycsináló” is lehet a szászországi és türingiai választásokon, aggódik az Euractiv – írja a Mandiner.

Mindenesetre az Euractiv most azon aggódik, hogy az 55 éves, iráni és német felmenőkkel rendelkező politikusasszony komoly tényező lehet a két kelet-németországi tartományban zajló választásokban. Wagenknecht különlegességét az adja, hogy konzekvensen szembemenve a fősodorral

- tárgyalásokat sürget Putyinnal, és amellett kampányol, hogy a berlini kabinet szüntesse meg az Ukrajnának nyújtott támogatást,

- emellett keményen visszafogná az illegális bevándorlást is.

Mint a lap emlékeztet,

a Sahra Wagenknecht Szövetség (BSW) nevű új párt 6,2 százalékot kapott a júniusi európai uniós választásokon, és úgy tűnik, vasárnap Szászországban és Türingiában a szavazatok 15-20 százalékára is számíthat.

Továbbá a német kormánypártok elsöprő vereséget szenvedtek az európai parlamenti választáson; a szociáldemokratákból, a liberális FDP-ből és a Zöldekből álló, magát „progresszív koalíciónak” nevező németországi összefogás pártjai együttesen is alig karcolták a 30 százalékot, és a hagyományosan elitellenes kelet-német tartományokban ennél is rosszabb a helyzetük.

Wagenknecht a háborúval kapcsolatos aggodalmait is hatékonyan kommunikálja; szülővárosában, Jénában egy nagygyűlésen például felemlegette, hogy amikor kelet-németországi gyerekként felnőtt, mindenki attól rettegett, hogy „atombombák hullhatnak majd Európában”, s most „ez a félelem visszatért”.

A BSW az ukrajnai fegyverszállítások leállításáért is kampányol, és elutasítja azokat a terveket, amelyek szerint az Egyesült Államok időszakonként nagy hatótávolságú rakétákat kellene állomásoztatna Németországban. Wagenknecht a bevándorlási törvények szigorítását is szorgalmazta, napokkal azután, hogy egy szíriai férfi (az Euractiv szerint: állítólag) három embert késelt halálra Solingenben.

Utóbbi problémát a kormány is érzi, ezért Olaf Scholz kancellár is a migráció megfékezéséről kezdett beszélni, azonban a német kormányok eddigi tevékenysége fényében némiképp hiteltelen ez a nagy felbuzdulás. A BSW mindenesetre keményen szembeszállt a bevándorláspárti fősodorral, mondván: „Nem vendégelhetjük meg az egész világot Németországban.”

Az Euractiv latolgatása ennél továbbmegy; vasárnap a jelek szerint Türingiában az AfD fog tarolni 30 százalék körül, és Szászországban is a konzervatív CDU-val küzd a párt az első helyért, de Brandenburgban is vezeti a szimpátiarangsort, ahol szintén jövő hónapban lesznek választások. Más pártok azonban nem akarnak az AfD-vel koalícióra lépni, így valószínűleg megpróbálják majd megkerülni.

Vagyis ekkor léphet színre a BSW, amely „királycsináló” lehet ebben a helyzetben, hiszen az általa hozott tartományi mandátumokra égető szüksége lehet a mainstream pártoknak, ha az AfD nélkül akarnak kormányozni. Wagenknecht kijelentései mindenesetre nem könnyítik meg a béka lenyelését a fősodornak, jelesül:

- az AFP-nek elmondta, elfogadja, hogy „Putyin a nemzetközi joggal ellentétes háborút indított”, de azt mondta, „a Nyugatnak megvan a maga felelőssége ebben”.

- illetve: „elkerülhettük volna ezt a konfliktust, ha komolyan vettük volna Oroszország biztonsági aggályait”.

E kijelentések miatt oroszbarátnak nevezték Wagenknechtéket, ők ugyanakkor szégyenteljesnek nevezték a vádakat. A bevándorlás kapcsán az érkezők számának drasztikus csökkentését irányozták elő, ami közel áll az AfD programjához, ám Wagenknecht kizárta a velük való együttműködést.

 

Az oldalunk sütiket használ. Adatvédelmi tájékoztató