2025. december 26. - István
Időjárás ikon
EUR 391.19 :
USD 331.71 :

Jövőre szabadnap lehet Lengyelországban a szenteste

Munkaszüneti nap lehet Lengyelországban a jövő évtől a karácsonyi ünnepeket megelőző szenteste napja (december 24.) a parlamenti alsóház (szejm) által szerda este megszavazott törvénymódosítás ér...

Munkaszüneti nap lehet Lengyelországban a jövő évtől a karácsonyi ünnepeket megelőző szenteste napja (december 24.) a parlamenti alsóház (szejm) által szerda este megszavazott törvénymódosítás értelmében.

A jogszabály mellett – amelyről még a felsőház (szenátus) is szavazni fog – a 460 fős szejm jelen lévő képviselői közül 403-an szavaztak, míg 10-en ellenezték, és 12-en tartózkodtak. A módosítás értelmében a jövő évtől december 24-e munkaszüneti nap lenne minden munkavállaló, ezen belül a boltok dolgozói számára.

A mostani szabály szerint a bolti dolgozóknak szenteste délután kettőig tart a munkaidejük, a közalkalmazottak körében pedig formálisan az egész nap munkanap, de a felettesek dönthetek arról, hogy korábban elengedik az alkalmazottakat.

Boltzár már régóta van

Lengyelországban 2018-ban vasárnapra és ünnepnapokra bevezették a boltok zárva tartását a legnagyobb szakszervezet, a Szolidaritás kezdeményezésére. Ennek értelmében vasárnap csak a kisboltok lehetnek nyitva, mégpedig akkor, ha maga a tulajdonos áll a pult mögött. A nagyobb üzletek csak az év hét – általában a jelentősebb ünnepeket megelőző – vasárnapján, ezen belül a karácsony előtti két vasárnapon tarthatnak nyitva.

 Az egyház egyetért a szünettel

Leszek Gesiak, a lengyel püspöki konferencia szóvivője csütörtökön a PAP hírügynökségnek elmondta: a püspökök „megértéssel fogadják” a szejm szerdai döntését, amely „bizonyára elősegíti a jobb készülődést a karácsonyi ünnepekre”.

Kár, hogy a döntést a három decemberi nyitvatartási vasárnap árán hozták meg

– jegyezte meg az atya. Aláhúzta: a katolikus egyház mindenkori álláspontja, hogy a vasárnap munkaszüneti nap kell, hogy legyen, amely a boltok dolgozóinak is lehetőséget ad pihenésre a családi körben.

Közben az advent egyre jobban kereskedelmi időszakká válik, ahelyett, hogy a Jézus születésére való szellemi készülődés ideje lenne

– fogalmazta meg fenntartásait a püspökkari szóvivő.

(MTI)

#ünnepek #Lengyelország #Karácsony

Kedves Olvasóink!

A Vadhajtások.hu csak rajtatok múlik.
A legnagyobb támogatás számunkra az, ha direktben keresitek portálunkat, amiért hálásak is vagyunk.
Igyekszünk azoknak is megfelelni, akik a közösségi oldalakon keresik a híreket, ezért elindítottuk a Messenger csatornánkat.
Közvetlenül elküldjük neked a nap legfontosabb cikkeit portálunkról.
Köszönjük ha feliratkoztok!
Nektek egy kattintás, nekünk hatalmas segítség.
Mutasd a hozzászólásokat!