Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Vitályos Eszter kormányszóvivő ismerteti a kormány friss döntéseit és válaszol az újságírói kérdésekre csütörtökön 10 órától a Kormányinfón.
Várhatóan részletezik a kormány döntését a fiatalok lakhatásával kapcsolatban. Várható bejelentés a családtámogatásokkal összefüggésben. Feltehetően szó lesz Ukrajna EU-csatlakozásának kérdéséről, az uniós ukrán mezőgazdasági és kereskedelmi megállapodásról és az aszályról is.
Gulyás Gergely, a Miniszterelnökség vezetője bevezetőjében arról beszélt, hogy a kormány 3 százalékos otthon start programról döntött. Már a miniszterelnöki évértékelőben szó volt az otthonteremtés, és felújítás kérdésköréről, és a kormány akkor ígérte, hogy külön programokat indít erről – tette hozzá. 17 ezer kollégiumi férőhelyet akar létrehozni a kabinet – emlékeztetett.
A fiatalok otthonhoz jutását segíti a 3 százalékos otthon start program.
Évtizedek óta nem volt példa ilyen programra, ez egy otthonteremtési akció, és ez nem függ össze sem a családalapítással.
A 18-40 év közöttieknek csak 40 százaléka él saját ingatlanban, és őket segíti elsősorban a program. Mindenkire vonatkozik, akinek nem volt lakóingatlan. Nincs házasságkötési és gyerekvállalási kötelem. Az egyetlen feltétel, hogy két éve legyen TB-jogviszonya az iletőnek – ismertette Gulyás. 50 millió forintos hitelkeret áll rendelkezésre.
Árkorlát is lesz, ami 100 millió forint és 1,5 millió forint négyzetméter
- tette hozzá.
A miniszter hangsúlyozta:
a háromszázalékos kedvezményes Otthon Start kölcsön más hitelprogrammal együtt is felvehető.
Gulyás Gergely részletezte: ha valaki 20 millió forintot vesz fel 25 éves futamidőre, akkor 94.800 ezer forintos havi törlesztéssel számolhat, 25 millió forint esetén 118.500 forinttal, 30 millió forintnál 142 ezerrel, 40 millió forintnál 190 ezerrel, 50 millió forintnál pedig 237 ezer forinttal, ha a lehető leghosszabb időre veszi fel valaki a hitelt.
A magyar bankszektor készen áll
Gulyás Gergely szerint ez jó lehetőséget jelent mindenkinek, aki ingatlant akar szerezni Magyarországon. Budapesten az árak növekedése a támogatott hitelektől függetlenül várható, de Varsóban, Pozsonyban és Prágában is magasabbak a lakásárak, mint a magyar fővárosokban. Az ingatlanok ára felfelé megy, különösen a nagyvárosokban, de mindenütt.
A magyar bankszektor készen áll arra, hogy a lehető leggyorsabban és legegyszerűbben szerződjön, a bankok a hitelképességet továbbra is vizsgálni fogják.
A kormány abban reménykedik, hogy szeptembertől már lehet szerződéseket kötni.
Magyarország továbbra is ellenzi az ukrán csatlakozást
A kormány értékelte a NATO és uniós csúcsot is. A NATO tekintetében lekerült a napirendről Ukrajna csatlakozása, míg az EU-ban továbbra is Ukrajna csatlakozása mellett állnak – mondta Gulyás. A Voks 2025-ön megnyílvánuló népakaratot nem hagyja figyelmen kívül a kabinet. Egyre nagyobb nyomás nehezedik a kormányra Ukrajna és Brüsszel felől – mondta Gulyás. Magyarország elvi álláspontja, hogy az EU a bővítések során a saját biztonságát úgy biztosította, hogy először a NATO-ba vették fel az érintett országokat és utána az unióba.
Aszályvédelem
A miniszter tájékoztatott: ülésezett az aszályvédelmi operatív törzs is. A tárcavezető szerint a helyzet továbbra is nehéz, de emlékeztetett: a testület már májusban felállt, és azóta mintegy ezer ember dolgozik azon, hogy a gazdákhoz eljuttassanak egy nagyjából egyharmad Balatonnyi mennyiségű vizet. Mint mondta, az intézkedéseket Brüsszel is támadta, ennek ellenére a kormány kitart a program mellett. Gulyás szerint a cél nem az aszály teljes megszüntetése, hanem annak mérséklése, amit a mostani beavatkozásokkal reálisnak tartanak.
Kapu Tibor űrutazása
Vitályos Eszter kormányszóvivő elismerését fejezte ki Kapu Tibor űrutazása kapcsán. Sikeres visszatérést kívánunk az egész legénységnek – tette hozzá. Július elsejétől 50 százalékkal nő a családi adókedvezmény mértéke – mondta a kormányszóvivő. Januártól pedig újabb 50 százalékkal emelkedik a családi adókedvezmény összege – tette hozzá.
Gulyás Gergely a pride-ról
Gulyás Gergely szerint az Oktatási Hivatal feladata vizsgálni, hogy folyik-e LMBTQ-propaganda az iskolákban, melyek közül mindegyik fenntartásúra vonatkozik a törvény. Egy közpénzből működő cég esetén, ha ilyen történt, az felettébb aggályos – reagált arra, hogy a hírek szerint a BKV-nál érzékenyítő tréninget tartottak a dolgozóknak.
Azt nem tudni, hogy miért fontos egy busz- vagy villamosvezető esetében, hogy mit gondol a pride-ról
– mondta.
A hétvégi felvonuláson a magyar jelképet meggyalázó drag queenről elmondta: ami ott történt, az minden normális erkölcsi érzékű és jóízlésű embert felháborít.
Gulyás: Ez különösen gusztustalan dolog
Gulyás Gergely kérdésre válaszolva azt mondta, a nemzetbiztonsági bizottság jelentése kapcsán ők kezdeményezhetik a nem minősített információk napvilágra hozását.
A KEHI jelentése alapján Ruszin-Szendi hazudott, mert nem egy TB-támogatott beavatkozást hajtottak végre rajta, neki ezt a pénzt vissza kell fizetnie
– mondta egy másik kérdésre. Egy szépészeti beavatkozást más névre könyvelve elszámolni különösen gusztustalan dolog, és törvénysértés is – tette hozzá.
Ez EU és Ukrajna közötti kereskedelmi megállapodást nem hajtja végre Magyarország – mondta Gulyás egy másik kérdésre.
Gulyás: Azahriah a Tisza áldozatává vált
A Hír TV „egy magyar énekes”, azaz Azahriah „véglényes” bejegyzéséről kérdezte Gulyás Gergelyt.
A miniszter szerint egy tehetséges fiatal zenészt látunk, akinek a politikai gondolkodása még nem alakult ki teljesen.
Gulyás szerint Azahriah a Tisza által gerjesztett indulat áldozatává vált.
A baloldalnak sajátos vonzalma van az LMBTQ-hoz
A baloldal erőteljesen kiáll az LMBTQ mellett, pedig a magyarok már megmondták, hogy nem támogatják ezeket az ügyeket, tette kérdését a Magyar Nemzet. Gulyás ezt úgy értékelte, hogy a magyar ellenzéknek – a Mi Hazánkat kivéve – sajátos vonzalma van a témához.
FRISSÍTJÜK!
