2026. július 16. - Valter
Időjárás ikon 27° 25°
EUR 359.21 :
USD 314.41 :

Kormányszóvivői tájékoztató: Magyarország beszáll az EU mesterséges intelligencia programjába

Magyar Péter miniszterelnök és Tanács Zoltán tudományos és technológiai miniszter is részt vesz a kormányszóvivői tájékoztatón Szondi Vanda mellett.

A kormányszóvivő arról számolt be, a kormány döntést hozott az azbeszttel szennyezett utcák burkolatának lecserélésével kapcsolatban. 

Mintegy 12 kilométer közút, és 1500 fő érintett Szombathely érintett területén, ahol az útburkolatok cseréjéről döntött a kormány – jelentette ki Szondi Vanda. Kiemelte, további egyeztetéseket folytatnak Szombathely polgármesterével az ügyben.

2027. január 1-jével beszüntetik a kettős vezetési rendszert a szakképzési centrumoknál, amit még az előző kormány vezetett be. Ez alapján eddig egy főigazgató és egy kancellár vezette közösen az intézményeket, ezt most összevonják. Az oktatási tárca október 30-ig kiírja a pályázatokat az új főigazgatói posztokra. A jelenlegi megbízatások 2026. december 31-én megszűnnek, de amennyiben megfelelnek a feltételeknek, az eddigi vezetők is elindulhatnak a pályázatokon. 

A sajtótájékoztatón Tanács Zoltán tudományos és technológiai miniszter elmondta, az elmúlt hetekben azon dolgoztak, hogy megszülessenek azon szerződések, amelyekkel lehívhatóvá válnak az uniós források.

A tárcavezető szerint hazánk csatlakozik fognak az Európai Unió mesterséges intelligencia programjaihoz.

Jelentős összegeket fogunk költeni a következő időszakban uniós szinten a mesterséges intelligencia fejlesztésébe, kutatásába – jelentette ki Tanács Zoltán. Elárulta, 500 millió eurót fognak befektetni a szóban forgó projektre.

Tanács Zoltán bejelentette, hogy Magyarország csatlakozik az EU IRIS² műholdprojektjéhez, ami szerinte az unió válasza Elon Musk Starlink-rendszerére. Fontosnak tartja, hogy minél több ilyen műholdunk legyen, és arra támaszkodjunk, mert a Starlinkről most Musk bármikor dönthetne úgy, hogy lekapcsolja. Ez első körben közel 300 műholdat jelent, amiből 17 dedikáltan magyar felhasználásra lenne, amiket 2030-ban helyeznék üzembe.

Az átvilágítások kapcsán Tanács Zoltán kijelentette, az előző kormány nem csoportosított idén forrásokat egy, a kis- és középvállalkozások honlapfejlesztését célzó projektekre. Tanács ezt követően elsőként dicsérte az előző kormány által létrehozott programot, majd pedig ígéretet tett arra, hogy a pályázók meg fogják kapni a részükre elbírált, összesen nagyjából 1,5 milliárd forint értékű forrást.

 

A BYD-hoz igazolt Szijjártó Péterről szóló kérdésre Magyar Péter miniszterelnök válaszolt. Elmondása szerint a vállalat magyarországi dolgozói nagyon meglepődtek ezen a lépésen, és információi szerint nem is értenek vele egyet.

Hogy mennyire logikus egy ilyen lépés, arról van személyes véleményem, de ez nem fogja befolyásolni a BYD és a magyar állam kapcsolatát – fogalmazott a kormányfő, hozzátéve, ha a szabályokat betartják, a vállalásaikat teljesítik és az adót befizetik, akkor örülnek, hogy a cég itt van. A korábbi kormányzati támogatásról szólva 300 milliós összeget említett, amelyben közvetlen támogatások és infrastrukturális fejlesztések is vannak.

Mindenkinek a fantáziájára bízom, hogy miért került Szijjártó Péter a haszongépjárművekért felelős részleg irányításához – zárta a miniszterelnök. 

Újságírói kérdésre, hogy az átvilágítás tisztázta-e, érte-e kár az adófizetőket a KRÉTA- és Neptun-ügyben, Tanács Zoltán úgy válaszolt, hogy ilyen típusú polgári peres vizsgálatokat még nem folytattak le.

Óriási hazugság, hogy a benzinkutakon az átlagár meghaladja a védett árat, pár helyen drágább csak, ellátási problémák sincsenek, mondta Magyar Péter az RTL kérdésére. A Mol arról tájékoztatta a kormányt, hogy tudják tartani a jelenlegi árakat, noha emelkedtek a nagykereskedelmi árak. Jelentősebb kilengés esetén Kapitány István gazdasági és energetikai miniszter be fog avatkozni.

Magyar Péter a legutóbbi parlamenti ülésről és a Házbizottság rendkívüli összehívásáról úgy vélekedett, hogy Kapitány István írta le jól a dolgot: ha bármelyik munkahelyen bármelyik vezető vagy beosztott úgy viselkedne, akkor abban a pillanatban eltávolítanák. „Kérdezték, hogy miért zavar ez minket. Elmondtam, hogy nálam többet senkit nem". 

A magyar alkotmányosság templomában rossz bohócként viselkednek. Amikor rajtakapják őket, akkor hülyének néznek mindenkit és mutogatják a tokot. Ez lehet, hogy a cirkuszban elfogadható, de a magyar Országgyűlésben nem – közölte a rovar. 

A miniszterelnök arról is beszélt, hogy vizsgálat indult Szijjártó Péter és Oroszország kapcsolatáról, amelyről korábban úgy fogalmazott, szerinte hazaárulás történt. 

#Magyar Péter #Tisza párt #Kormányszóvivői tájékoztató

Kedves Olvasóink!

A Vadhajtások.hu csak rajtatok múlik.
A legnagyobb támogatás számunkra az, ha direktben keresitek portálunkat, amiért hálásak is vagyunk.
Igyekszünk azoknak is megfelelni, akik a közösségi oldalakon keresik a híreket, ezért elindítottuk a Messenger csatornánkat.
Közvetlenül elküldjük neked a nap legfontosabb cikkeit portálunkról.
Köszönjük ha feliratkoztok!
Nektek egy kattintás, nekünk hatalmas segítség.
Mutasd a hozzászólásokat!