Magyar Péter a Dunamenti Erőműben tartott sajtótájékoztatón kiemelte, hogy soha nem volt olyan energiahelyzetben Magyarország, mint amilyenben most. A kormányfő elmondta, jelenleg még működik a paksi atomerőmű, ugyanakkor várhatóan hétfőig le kell kapcsolni.

Jelenleg már -124 centiméternél áll a Duna vízállása, -134 centiméternél pedig le kell kapcsolni a paksi erőművet – jelentette ki a miniszterelnök.
Hozzátette,
az előrejelzések szerint az elkövetkezendő hetekben nem lehet majd visszakapcsolni az erőművet.
Magyar Péter ugyanakkor kiemelte, várhatóan a holnapi naptól már teljes kapacitással fog működni a Dunamenti Erőmű. Leszögezte, minden nap a hálózati terhelés csúcsa 17-22 óra között van, ebben az időszakban a miniszterelnök mindenkit arra kért, a lehető legkevesebb energiát használjon.
Az üzemanyagok ellátásával kapcsolatban Magyar Péter elmondta, a százhalombattai finomító alig több mint 50 százalékos kapacitással működik, a teljes kapacitását pedig várhatóan szeptemberben fogja elérni.
„A Dunamenti erőmű és a MOL már 2018 után elvégezték, amit Pakson nem végeztek el. Amint túl leszünk a bajokon kivizsgáljuk, hogy ki a felelős azért, hogy ezt a fejlesztést nem hajtották végre az atomerőműben” – emelte ki a miniszterelnök.
A kormányfő a nagyfogyasztóival kapcsolatban kiemelte, a MOL önkéntesen vállalta, hogy 65 megawattórával csökkenti a fogyasztását, majd megfenyegette a nagyfogyasztókat.
Jelzem nekik, hogy mindenki jobban jár, ha önkéntesen vállalja a fogyasztáscsökkentést
– jelentette ki, és hozzátette, hogy hamarosan a kormánynak lehetősége lesz a nagyfogyasztók lekapcsolására.
„Van olyan üzem, amelyik három megawatt fogyasztás-csökkentést ajánlott fel. Én azt tudom mondani, hogy van ott még több is, ahol az a három van” – jegyezte meg.
A miniszterelnök – annak ellenére, hogy hazánkban hetente többször emelkedik az üzemanyag ára –, azzal nyugtatta meg a lakosságot, hogy Olaszországban még ennél is drágább.
A kormányfő végül a vízhiány kapcsán mindenkit arra kért, a következő napokban hagyja abba a kertek öntözését, a medencék feltöltését, az autók mosását.
Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója pedig kiemelte, Magyarországon van elég üzemanyag, az ellátás biztosított. Nemrég kérték az állam segítségét, hogy az illetékes vízügyi hatóságok építsenek ki szivattyú állomást, ezzel biztosítva a finomító és erőmű működését.
Biztosítani tudjuk, hogy extrém körülmények között is működjön a finomító – jelentette ki a Mol vezére. Hozzátette, emellett arra is készülnek, hogy januártól már a Mol sem vásárolhat orosz olajat, illetve földgázt.
Az ellátás kapcsán elmondta, hogy a dízel terén vannak problémák, a Hormuzi-szorosnál kialakult helyzet miatt és az orosz export nélkül ugyanis a világpiacról kiesett a dízel csaknem 40 százaléka. Hernádi Zsolt szerint nagyjából szeptember közepéig lesz feszített a dízel piaca.
Hernádi Zsolt felidézte, hogy a Mol-csoport megállapodást írt alá a Shell-lel a BG Cyprus Ltd. száz százalékos tulajdonrészének megvásárlásáról. A szóban forgó cég 35 százalékos részesedéssel rendelkezik a ciprusi 12-es mélytengeri blokkban, amely magában foglalja a Kelet-Mediterrán térségben található Aphrodite gázmező fejlesztési projektjét.
Kérdésre válaszolva Magyar azt is kiemelte, hogy
nem lehet kizárni a lakosság áramellátásának korlátozását, majd felidézte, hogy az előző hőhullám idején is volt példa erre.
Ez azért is érdekes, mert akkor egy szóval sem említette a kormányzat ezt az intézkedést a nyilvánosság előtt.
(MNO)
Kedves Olvasóink!
A legnagyobb támogatás számunkra az, ha direktben keresitek portálunkat, amiért hálásak is vagyunk.
Igyekszünk azoknak is megfelelni, akik a közösségi oldalakon keresik a híreket, ezért elindítottuk a Messenger csatornánkat.
Közvetlenül elküldjük neked a nap legfontosabb cikkeit portálunkról.
Köszönjük ha feliratkoztok!
Nektek egy kattintás, nekünk hatalmas segítség.
