Gyurcsány Ferenc szerint a mai parlamentáris demokráciák egyre nehezebben képesek összehangolni a rövid távú politikai érdekeket a hosszú távú társadalmi célokkal. A volt miniszterelnök úgy véli, a választói elvárások miatt háttérbe szorulnak az olyan stratégiai területek, mint az oktatás vagy az egészségügy. Vasárnapi bejegyzésében a kormányzati ciklusok átgondolását és erősebb elszámoltathatóságot sürgetett. Szerinte csak így lehet a politikát a mai kihívásokhoz igazítani.
Gyurcsány Ferenc közösségi oldalán egy hosszabb posztot tett közzé vasárnap délelőtt, amelyben a kormány feladatairól és a demokráciáról elmélkedik. Véleménye szerint a kormányzás feladata az adatok és mérlegelések után a hosszabb távú következtetések levonása, ám a demokrácia időkerete szorítja a kormányokat: egyre összetettebb problémára egyre gyorsabb válaszokat várnak az emberek.
Éppen ezért a hosszabb távú befektetések – oktatás, egészségügy vagy éppen a vízgazdálkodás – háttérbe szorultak, miközben „a politikai jutalmazás és büntetés ideje egyre rövidebb”. S mivel a választók az azonnali, látványos döntéseket értékelik a távoli, bizonytalan beruházások helyett, ezért a választási gőzelem reményében a politikának is ehhez kell igazodnia.
Ez azonban nem felmentés, hanem diagnózis: a probléma intézményi természetű. A jelenlegi parlamentáris rendszerek egyre nehezebben egyeztetik össze a rövid távú demokratikus elszámoltathatóságot a hosszú távú társadalmi felelősséggel
– fogalmazott a volt miniszterelnök.
Szembenézés kell
Gyurcsány Ferenc szerint nem érdemes csak a demokrácia problémájáról beszélni, ezt a parlamentáris rendszer jelenlegi formájával együtt kell vizsgálni, hogy képes-e megfelelni a saját ígéreteinek.
Szerintem igen – de csak akkor, ha nem egyetlen dolgot változtatunk meg, hanem a rendszer egészét igazítjuk hozzá a mai világhoz: több időt adunk a kormányzásnak arra, hogy valódi, hosszú távú döntéseket hozzon, cserébe pedig szorosabb, sűrűbb és átláthatóbb elszámoltatást várunk el tőle
– válaszolta meg saját kérdését, kiegészítve azzal, hogy ehhez egy olyan kontroll kell, ami lépést tud tartani a hatalomtól elvártakkal. „Mert nem lehet tovább halogatni a szembenézést azzal, hogy az ország jövője nem fér bele a folyamatosan a jelen pillanatát optimalizáló politikai logikába” – írta a DK korábbi elnöke.
