Jelenleg két turbina működik Pakson, a mai nap egy harmadikat, a 3-as blokk 6-os turbináját is felkapcsolják, és mostantól kezdve folyamatosan állítják vissza a teljesítményt az atomerőműben, mondta el Magyar Péter egy Facebook-videóban. Azt is mondta, hogy az erőmű szerdára éri el a végleges teljesítményt, a 2000 megawattot.
A folyamat nem most indult, mondta a miniszterelnök, hanem majdnem két napja, ugyanis 49 óráig tart egy turbina visszakapcsolása, ennek az utolsó 3 órájához érkeztünk. Ez a legfontosabb része, ilyenkor kezdődik el a turbina löketése, vagyis a fordulatszám elérése.
Vigh Károly, a Paksi Atomerőmű üzemviteli igazgatója azt mondta, hogy a turbina most is 3-4 fordulat per perc sebességgel forog, mert el kell kerülni azt, hogy a turbina tengelye elgörbüljön a gőztől, és egyenletes legyen a hőeloszlás. Az erőmű dolgozói jelenleg végigellenőrzik a gépet, és ha indításra alkalmasnak találják, akkor megkezdődik a turbinában a gőz vezetése.
Három szakaszban fogják visszakapcsolni a turbinát, az első szakaszban 600 fordulat per percig növelik a fordulatszámot, ezt már elérték. Ezután ellenőriznek, aztán 900 fordulat per percre, újabb ellenőrzés után pedig végül 3000 fordulat per percre emelik. Az utolsó szakasz a legkritikusabb, itt már 600 fordulat per perccel fogják emelni a sebességet.
A mostani várakozások alapján ezután az 1-es blokk 2-es turbinája reggel 5 órától szintén indítható állapotba fog kerülni. Várhatóan holnap reggel 8 órától lehet párhuzamosan kapcsolni majd.
Minden évben 6-10 közötti turbinaújraindítást hajtanak végre tervezetten az atomerőműben, így maga a folyamat nem új a szakembereknek.
