2024. május 14. - Bonifác
EUR : 387.34
USD : 359.18
Időjárás ikon22°11°

Óriási tömegek tüntettek világszerte a Gázai övezet bombázása ellen

Bagdadtól és Ammántól kezdve Jakartán át Iszlámábádig nagy tüntetéseket tartanak az arab világban palesztinokkal való szolidaritás jegyében.

Világszerte emberek tízezrei vonultak utcára a palesztinok támogatására, miközben Izrael a Gázai övezet esetleges szárazföldi inváziójára készül. A tüntetők elítélték az izraeli bombázásokat, amelyek eddig több mint 1500 ember halálát okozták. Izrael bombázásai azután történtek, hogy a Gázai övezetet irányító Hamász csoport példátlan támadásában több mint 1300 ember halt meg Izraelben.



Bagdadban nagy tömegek töltötték meg a Tahrir teret az iraki főváros központjában a befolyásos síita vezető, Muqtada al-Sadr által szervezett tüntetéseken. Jemen fővárosában, Szanaában a tüntetők jemeni és palesztin zászlókat lengetve vonultak az utcára. Iszlámábádban, Pakisztán fővárosában a pénteki ima után a hívők amerikai és izraeli zászlókat tapostak a megvetésük jeleként.



A malajziai Kuala Lumpurban mintegy ezer muszlim gyűlt össze a pénteki ima után, hogy szolidaritását fejezze ki a palesztinokkal. „Szabad Palesztinát” és „Zúzzátok szét a cionistákat” skandálással vonultak fel, izraeli zászlókat égettek.



India kasmíri régiójában is utcára vonultak a tüntetők, bár a régió fővárosában, Srinagarban a főmecsetben tartott pénteki ima a zavargások elkerülése érdekében elmaradt. Banglades fővárosában, Dakkában muszlim aktivisták a pénteki ima után a Baitul Mukarram Nemzeti Mecsetben Izrael fellépése ellen tiltakoztak.

Állami szervezésű gyűléseket tartottak Irán-szerte is – amelynek kormánya a Hamász fő támogatója és Izrael egyik fő ellensége – a militáns csoport támogatására és a Gázai övezet izraeli bombázása ellen.

„Le Amerikával!” „Halál Izraelre! Halál a cionizmusra!”

– kiabálták a tüntetők, akik közül sokan palesztin zászlókat és a Hezbollah zászlóit vitték magukkal.



A jeruzsálemi Templom-hegyen az izraeli rendőrség csak idősebb férfiakat, nőket és gyerekeket engedett fel az al-Aksza mecsethez imádkozni, így próbálták megakadályozni a tömeges tüntetésnek még a lehetőségét is. Az AP hírügynökség helyszíni beszámolója szerint a megállított fiatal palesztin férfiak az Oroszlános Kapu közelében gyűltek össze, de a rendőrök később kiterelték őket az egész óvárosból. A zsidók és muszlimok közötti status quo szerint a Templom-hegyet, amelynek tetején van a Mecsetek tere, a muzulmánok felügyelik, és ott csak ők gyakorolhatják vallásukat, de a hely biztonságáért az izraeli rendőrség felel.

A Jeruzsálem történelmi óvárosának délkeleti részén található Templom-hegy a zsidók és a muzulmánok számára egyaránt szent hely. A hegy nyugati oldalán van a zsidók számára szent Siratófal. Az al-Aksza az iszlám vallás harmadik legszentebb helye a mekkai és medinai szent helyek után.



(MTI/ Mandiner)

 

Az oldalunk sütiket használ. Adatvédelmi tájékoztató