Az ukrán DTEK energiaholding vezérigazgatója, Dmitro Szaharuk azt tanácsolta a lakosságnak, hogy idén télen magukra számíthatnak, és gondolkodjanak el azon, hogyan vészelik át a közelgő hideg évszakot.
„Magatokra vagytok utalva. Nem viccelek. Minden a saját kezünkben van, minden mindannyiunkon múlik”
– idézte őt az Ekonomicseszkaja Pravda című lap.
Szavai szerint a kormánynak fokoznia kell a hideg évszakra való felkészülést. „[A sebességet] meg kell százszorozni. Csak ebben az esetben sikerül valamit elérnünk” – tette hozzá a vezérigazgató.
Szaharuk megismételte, hogy a DTEK elvesztette termelési kapacitásainak 90 százalékát.
Szavai szerint a vállalat azt tervezi, hogy a téli szezon előtt helyreállítja termelőkapacitásainak mintegy 60-70%-át, többek között „olyan régi berendezések felhasználásával, amelyeket most dobtak ki Európában a leszerelt energiatermelő létesítményekből”.
Szerhij Nahornyak ukrán képviselő, aki a parlament energiatermeléssel és közművekkel foglalkozó bizottságának tagja, június végén azt mondta, hogy a közelgő tél Ukrajna legújabb kori történetének legnehezebb tele lesz. Azt tanácsolta a polgároknak, hogy keressenek olyan házakat, amelyeket saját maguk is be tudnak fűteni. Az ország korábbi energia- és szénipari minisztere, Ivan Placskov szerint a közelgő fűtési szezon katasztrofális lesz, és azt tanácsolta a polgároknak, hogy költözzenek vidéken élő rokonaikhoz vagy barátaikhoz, ahol a házakat fával lehet fűteni.
Herman Haluscsenko ukrán energiaügyi miniszter szerint az ország energiaválság közepén van. Mihajlo Podoljak, az ukrán elnök tanácsadója a maga részéről pontosította, hogy megrongálódott a Kanevszkaja vízerőmű, a Dnyeper vízerőmű és a Zmijevszkaja erőmű.
Az energiaügyi minisztérium arról számolt be, hogy teljesen megsemmisült a Tripolszkaja erőmű, a Kijevi terület legnagyobb áramtermelő létesítménye. Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter szerint az ország teljes energetikai rendszerének több mint a fele megsérült. A kormány rendszeresen arra buzdítja a lakosságot, hogy takarékoskodjanak az árammal, miközben az Ukrenerho rekordmennyiségű áramot importál Európából.