Közben a bolgár olimpiai bizottság is nemtetszésének adott hangot.
Jókora botrányt kavart a Nemzetközi Olimpia Bizottság (NOB) azzal, hogy a nők között engedte versenyezni a párizsi olimpián a nemváltó algériai férfit, Iman Helifet. A transznemű ökölvívó a csütörtöki nyolcaddöntőben alig 40 másodperc alatt győzött, pontosabban ellenfele, az olasz Angela Carinit feladta az egyoldalú küzdelmet, és sírva rogyott össze a ringben az eredményhirdetés után. A vesztes hölgy később nem volt hajlandó kezet fogni vele és igazságtalannak nevezte a helyzetet. Több politikus felháborodásának adott hangot a meccs után az afrikai sportoló ellen. Elsőként Aleksandar Vucsics szerb köztársasági elnök.
„Képzeld el azt a betegséget és őrületet, amely elkezdte uralni a világot, ahol most jönnek a férfiak, akik verik a nőket és ezért érmet kapnak. Az őrület uralja a világot, és mindenki teljesen megbolondult” – mondta a délszláv politikus.
És pénteken délelőtt aztán Gyurcsány Ferenc is megszólalt a témával kapcsolatban a Facebook-oldalán. „Mi lenne, ha a Nemzetközi Olimpiai Bizottság tenné a dolgát, és egyértelmű helyzetet teremtene: biológiai férfi biológiai férfivel, biológiai nő biológia nővel mérje össze erejét? Vagy nincs igazam?” – tette fel a kérdést a DK elnöke.
Kisebb lavina indult el a mai napon. Az olasz miniszterelnök is megszólalt az ügyben. Giorgia Meloni szerint a genetikailag férfi tulajdonságokkal rendelkező sportolókat nem szabad besorolni a női kategóriákba.
„Nem arról van szó, hogy bárkit is diszkrimináljunk, hanem a női sportolók jogainak védelméről, akiknek egyenlő feltételekkel kell versenyezniük. Ez nem volt tisztességes küzdelem”
– jelentette ki az olasz kormányfő.
Számunkra azért is érdekes ez a történet, mert a 66 kilogramm negyeddöntőjében szombaton éppen a már két nyertes meccsen túllevő Hámori Lucával öklözik az algériai transznemű. A témával kapcsolatban péntek délelőtt közlemény adott ki a Magyar Olimpiai Bizottság is. A MOB folyamatosan vizsgálja, hogy a hatályos szabályok alapján milyen eszközökkel tud élni Hámori Luca tisztességes versenyhez fűződő jogainak védelmében. A szervezet határozott álláspontja: a női esélyegyenlőség nem merülhet ki abban, hogy az olimpián egyenlő arányban indulnak nők és férfiak.
„A női esélyegyenlőség alapvető követelménye, hogy a női mezőnyben kizárólag női biológiai adottságokkal rendelkező, azaz biológiáig minden kétséget kizáróan nőnek minősülő versenyzők indulhassanak.
Ellenkező esetben alapvetően sérül a női versenyzők esélyegyenlőséghez és tisztességes versenyhez való joga. Amennyiben az ökölvívó sportág olimpiai részvételi szabályai ezt nem biztosítják maradéktalanul, úgy felül kell vizsgálni a szabályozást és szükség esetén módosítani is kell. Egyértelműen olyan szabályokra van szükség, amelyek biztosítják, hogy a női mezőnyben kizárólag nők indulhassanak. Nemzeti olimpiai bizottságként tiszteletben tartjuk a Nemzetközi Olimpiai Bizottság szabályait, ugyanakkor kiállunk a női sportolók esélyegyenlősége és a tisztességes verseny mellett”
- olvasható a közleményben.
Később a Bolgár Olimpiai Bizottság is hivatalos közleményben adott hangot nemtetszésének a genetikai teszten megbukott ökölvívók női tornán való indulásának engedélyezése miatt. A testület álláspontja szerint meg kell védeni azon sportolók jogait, akiket sérelem érhet az erősebb nem képviselőinek női versenyeken való részvétele következtében. „Tudományosan bebizonyosodott, hogy a férfiak ütései erősebbek, mint a nőké, ami súlyos sérüléseket okozhat” – áll a szófiai közleményben.
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) csütörtökön este még közleményben védte meg a párizsi női boksztornán szereplő két sportolót (Imane Helif és tajvani Lin Jü-ting), akiknek indulása hatalmas felháborodást váltott ki világszerte. A történethez tartozik, hogy a Nemzetközi Ökölvívó Szövetség (IBA) tavaly kizárta őket a világbajnokságról túl magas tesztoszteronszintjük miatt. Tavaly az IBA elnöke, Umar Kremljov azt nyilatkozta, hogy a vizsgálatok szerint XY kromoszómáik vannak.