A bolgár parlament szerdán elfogadta az oktatási törvény módosításait, és kiterjesztette annak hatályát az LMBTQ "propaganda" iskolai betiltására, amit jogvédő csoportok "diszkriminatívnak" minősítettek.
A törvénymódosítást amelyet Vazrazhdane pártja javasolt - nagy többséggel, 159 igen szavazattal, 22 nem ellenében és 12 tartózkodás mellett fogadták el.
A törvény mostantól tiltja "a nem hagyományos szexuális irányultsággal és/vagy a biológiai nemi identitástól eltérő nemi identitással kapcsolatos eszmék és nézetek propagálását, népszerűsítését vagy felbujtását bármilyen módon, közvetlenül vagy közvetve, az oktatási rendszerben".
A törvényhozók egy külön szövegről is szavaztak, amely a "nem hagyományos szexuális irányultságot" úgy határozza meg, mint "az ellentétes nemű személyek közötti érzelmi, romantikus, szexuális vagy érzéki vonzalomnak a bolgár jogi hagyományban általánosan elfogadott és bevett fogalmaitól eltérő".
A Bolgár Helsinki Bizottság (BHC) nevű jogvédő civil szervezet sürgette a törvényhozókat, hogy ne fogadják el a változtatásokat, mondván, hogy azok "sértik az alapvető emberi jogokat", beleértve az ország alkotmányában, valamint "az uniós jogszabályokban és nemzetközi egyezményekben foglaltakat".
A törvény "hallgatólagosan boszorkányüldözést vetít előre, és szankcionál minden, az LMBTQ emberekkel kapcsolatos oktatási erőfeszítést az iskolai oktatásban" - írta Denitsa Lyubenova ügyvédnő a Deystvie LMBTQ jogvédő csoporttól egy nyilatkozatban, amelyben "diszkriminatívnak" minősítette a törvényjavaslatot.
A balkáni ország egyébként nem ismeri el az azonos neműek házasságát.
Az EU-tag Bulgária emellett nem hajlandó ratifikálni a nők elleni erőszak megelőzéséről és leküzdéséről szóló isztambuli egyezményt, amelyet az országban sokan a harmadik nem elismerésének eszközeként tekintenek.