2024. szeptember 17. - Zsófia
EUR : 395.32
USD : 356.37
Időjárás ikon34°22°

Zelenszkij nyilvánosan kritizálta a brit kormányt

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kijelentette, hogy kormánya „ragaszkodni fog” ahhoz, hogy a nyugati szövetségesek „merész lépéseket” tegyenek Kijev háborús erőfeszítéseinek támogatására, kiemelve az Egyesült Királyságot, amely egykor „valódi vezető szerepet” játszott, de most már lemaradásban van.

Pénteki szokásos közösségi médiás beszédében Zelenszkij kifejezte szándékát, hogy „rendbe hozzák” a helyzetet azzal, hogy az ország szövetségesei korlátozzák Ukrajna „nagy hatótávolságú képességeit”, és megakadályozzák, hogy Kijev teljes mértékben felhasználja a nyugatról szállított fegyvereket az oroszországi Kurszki területre való behatolásának támogatására.

„Erőink nagy hatótávolságú képességei a válasz ennek a háborúnak minden legfontosabb, minden legstratégiai kérdésére” – mondta. Megfogadta, hogy „fokozzuk diplomáciai munkánkat” az Egyesült Államokkal, Nagy-Britanniával, Franciaországgal és „más partnerekkel” az akadályok elhárítása érdekében.

„Különösen azt láttuk a háború során, hogy az Egyesült Királyság valódi vezető szerepet játszott. A fegyverkezésben, a politikában és az ukrán társadalom életének támogatásában… Ez tükrözi az Egyesült Királyság erejét” – jelentette ki Zelenszkij. Most azonban sajnos a helyzet lelassult. Majd megbeszéljük, hogyan lehet ezt helyrehozni. Mert a hosszú távú képességek számunkra elvi kérdés – tette hozzá.

„Ragaszkodni fogunk ahhoz, hogy bátor lépésekre, bátor döntésekre van szükség. Olyan dolgokra van szükségünk, amelyek valóban megváltoztatják a háború menetét, és igazságos békéhez vezetnek” – mondta, utalva az úgynevezett békeformulára, amelyet Moszkva »a valóságtól elrugaszkodottnak« minősített és elutasított.

Augusztus 6-án Ukrajna a konfliktus 2022 februári eszkalálódása óta a legnagyobb támadást intézte orosz terület ellen. Nyugati tisztviselők támogatásukról biztosították a betörést, de tagadták, hogy előzetesen tudtak volna a műveletről vagy részt vettek volna benne.

A Kurszki területre történő behatolásban részt vevő csapatok egy részét brit katonai szakemberek képezték ki a meglepetésszerű támadást megelőző hetekben – írja a The Times. A Sky News szerint az ukrán erők brit Challenger 2 harckocsikat is használtak a Kurszki területen belül, ahol az egyik ilyen tank megsemmisítéséről felvétel is készült.

Kijev kérései ellenére a brit kormány állítólag nem engedélyezte, hogy Ukrajna Storm Shadow rakétákat használjon a behatolás támogatására. John Healey védelmi miniszter kijelentette, hogy az Egyesült Királyság „szuverén országuk védelmére” biztosít fegyvereket Kijevnek, hozzátéve, hogy ez „nem zárja ki, hogy oroszországi célpontokat támadjanak”. Ugyanakkor leszögezte, hogy Nagy-Britannia nem vesz részt ilyen támadásokban.

A kijevi erők többször használtak nyugati szövetségeseik által szállított nagy hatótávolságú rakétákat Oroszország elleni válogatás nélküli csapásokhoz. Azt állítják, hogy politikájuk lehetővé teszi Ukrajnának, hogy Storm Shadows és más nagy hatótávolságú rakétákkal csapást mérjen bármely, Kijev által követelt területre, beleértve a Krímet is, de nem a „nemzetközileg elismert” orosz területre. A Pentagon szóvivője a héten megismételte, hogy az USA nem adott engedélyt Ukrajnának arra, hogy amerikai nagy hatótávolságú rakétákat használjon mélyen Oroszország területére mért csapásokhoz.

Az oldalunk sütiket használ. Adatvédelmi tájékoztató