Orbán és Fico pártjára állt a német politika nagy öregje – írta cikke címében a Mandiner. A lap rámutat: Günter Verheugen, a legendás politikus az orosz-ukrán háborúról fejtette ki álláspontját Roger Köppel műsorában.
Nagyágyú járt a svájci Weltwoche stúdiójában Roger Köppelnél, a korábban Orbán Viktort Kijevbe és Moszkvába kísérő újságírónál: Günter Verheugen veterán német politikus, aki 1982-ig a liberális FDP-t vezette, majd a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) színeiben futott be jelentős karriert.
1999-2004 között az Európai Bizottság bővítési biztosa volt, az ő regnálása alatt történt meg a 2004-es nagy EU-bővítés, 2004-2009 között pedig vállalatokért és iparért felelős biztos, valamint bizottsági alelnök volt. Verheugen szerzőtársával, Petra Erlerrel együtt az ukrán-orosz háborúról szóló, frissen megjelent könyvét mutatta be Köppel műsorában, amelyet a müncheni Heyne kiadó Der lange Weg zum Krieg (Hosszú út a háborúba) címmel jelentetett meg.
Köppel a szerzőpárossal az orosz-ukrán háborút övező leggyakoribb nyugati narratívákat beszélte át. Elsőként arról kérdezte őket, hogy mit változtatott a háború a német politikán.
„Az alaptörvényünk teljesen egyértelműen a békepolitika manifesztuma, amely nem csak a kormányt, hanem mindannyiunkat arra kötelez, hogy aktívan tegyünk a békéért. Ezt viszont ma már nem látom” – vélekedett Verheugen.
A műsor végén Verheugen elmondta azt is, hogy a szavakban nagyon szokszor megénekelt stratégiai autonómia helyett az elmúlt években „az USA a régi domináns szerepét Európában teljes mértékben újra elfoglalta, s ebben nem is találközött ellenállásra, leszámítva nagyon keveseket”. Tisztázta: bár az ellenállók nevét ma veszélyes kimondani,
számára világos, hogy „Európa önállóságáért” ma Orbán Viktor és Robert Fico állnak ki.
A volt biztos végezetül arra hívta fel az EU figyelmét, hogy „a saját érdekei képviselete azt jelenti, hogy a saját érdekeit először is ismernie kell, márpedig gyakran van az a gyanúm, hogy nem mindenki ismeri fel az Európai Unióban, hogy mi az európai érdekünk”. Egyvalamiben azonban biztos: „Az nem lehet az európai érdek, hogy végignézzük, ahogy a kontinensünket újra kettéosztja egy olyan határ, amelyet már nem lehet meghaladni”.
(Mandiner/HírTV)