Törökország hivatalosan kérte a BRICS-országok csoportjához való csatlakozását, mivel igyekszik erősíteni globális befolyását és új kapcsolatokat kialakítani hagyományos nyugati szövetségesei mellett.
Erről a Bloomberg hírügynökség számolt be forrásokra hivatkozva.
Recep Tayyip Erdogan elnök kormánya szerint a geopolitikai súlypont eltolódik a fejlett gazdaságoktól. A BRICS-pályázat tükrözi Ankara azon törekvését, hogy a többpólusú világban minden féllel kapcsolatokat alakítson ki, miközben továbbra is teljesíti NATO-kulcstagként vállalt kötelezettségeit - mondták a források a kiadványnak.
Törökország hónapokkal ezelőtt kérte a BRICS-hez való csatlakozását, mivel csalódott volt amiatt, hogy nem történt előrelépés az Európai Unióhoz való csatlakozásra irányuló, évtizedes pályázatában - tették hozzá az ügynökség beszélgetőpartnerei. A jelentkezés részben a "többi NATO-taggal fennálló nézeteltéréseknek is köszönhető, miután Törökország szoros kapcsolatokat tartott fenn Oroszországgal annak ukrajnai invázióját követően".
„Törökország akkor válhat erős, virágzó, tekintélyes és hatékony országgá, ha egyszerre javítja kapcsolatait Kelettel és Nyugattal. Minden más módszer nem válik Törökország javára, hanem csak árt neki”
- mondta Erdogan a hétvégén Isztambulban.
Erdogan kormányzó Igazság és Fejlődés Pártja régóta azzal vádolja a nyugati országokat, hogy megakadályozzák Törökországot abban, hogy önellátó védelmi ipart és erős gazdaságot építsen ki. Az elnök ismételten az ENSZ Biztonsági Tanácsának felülvizsgálatát követelte, hogy bővítsék annak öt állandó tagját, és kifejezte érdeklődését a Sanghaji Együttműködési Szervezethez való csatlakozás iránt, amelyet Oroszország és Kína a NATO riválisaként hozott létre.
„A BRICS olyan szervezet, amely növeli a megközelítések, identitások és politikák sokszínűségét a globális gazdasági rendszerben” - mondta Hakan Fidan török külügyminiszter, miután részt vett a BRICS külügyminisztereinek júniusi találkozóján.
Bede Zsolt - Vadhajtasok.hu
Bedezsolt.hu - X/Twitter - Telegram