2024. április 27. - Zita
EUR : 392.92
USD : 366.32
Időjárás ikon15°

Megbukhat a spanyol bevándorláspárti kormány

Leszavazta a spanyol parlament szerdán a kormány idei költségvetési javaslatát, amire több mint húsz év nem volt példa; ez felerősítette az előrehozott parlamenti választásokról szóló találgatásokat, amelyeket a miniszterelnök várhatóan a pénteki kormányülést követően tisztáz.

https://www.vadhajtasok.hu/2019/02/11/tobb-tizezren-tuntettek-a-balos-kormany-ellen-madridban/

A nyolc és fél hónapja hatalmon lévő, kisebbségben kormányzó Spanyol Szocialista Párt (PSOE) több vezető politikusa is korábban attól tette függővé ezt a döntést, hogy a 2019-es költségvetési javaslatot elfogadja-e a parlament.

María Jesús Montero spanyol pénzügyminiszter az előterjesztés kedden kezdődött vitájában is szólt arról, hogy egy esetleges elutasítás az egyébként 2020 nyaráig tartó kormányzati ciklus "lerövidülését" jelentheti.

[caption id="attachment_17382" align="alignnone" width="760"] María Jesús Montero spanyol pénzügyminiszter széttárja kezeit[/caption]

A javaslat vitájának középpontjában az ellenzék részéről sokkal inkább az előrehozott választások követelése és a kormány Katalónia-politikájának bírálata állt, mint a tervezet gazdasági vonatkozásainak kivesézése.

Ennek vége. A spanyol nemzet azt mondta, elég. A kormány zombik csoportja, akik halottak, és nem tudnak róla"

– mondta Pablo Casado, a konzervatív Néppárt (PP) elnöke. Érvelése szerint a kormány lepaktált a katalán nacionalista pártokkal. Albert Rivera, az Állampolgárok (Ciudadanos) liberális középpárt vezetője a szocialista kormány végrendeletének nevezte a beterjesztett költségvetést.

A tervezetet a spanyol parlament katalán függetlenségi pártjai - az Európai Katalán Demokrata Párt (PDeCAT), a Katalán Köztársasági Baloldal (ERC) - sem támogatták. Szavazatukat kezdettől fogva ahhoz kötötték, hogy a kormány egyezzen bele katalán önrendelkezési népszavazás megrendezésébe, amelyet Madrid is elismer. A parlamenti vitában felrótták a kormánynak, hogy "megfélemlítette" a jobboldali ellenzék tiltakozása, és emiatt szakadtak meg a tárgyalásaik.

[caption id="attachment_17383" align="alignnone" width="760"] Pedro Sanchez szoci spanyol kormányfő a költségvetés leszavazása utáni pillanatokban.[/caption]  

María Jesús Montero ezzel kapcsolatban hangsúlyozta: "a kormány nem akarta elfogadni az elfogadhatatlant a költségvetési támogatásért cserébe", megismételve, hogy nem támogatják a katalán referendumot. A pénzügyminiszter kritikával illette a frakciók "felelőtlen hozzáállását", melyeknek szerinte nincs mentségük arra, hogy "nem a közjót" tartják szem előtt.

A szavazást követően a parlament folyosóján újságírói kérdésre válaszolva beszélt arról is, hogy az előrehozott választások helyett elméletileg nem zárható ki a tavalyi költségvetés meghosszabbítása erre az évre.

Ennek mérlegelésekor politikai szempont lehet az is, hogy a 2018-as büdzsét még az előző, konzervatív néppárti kormány készítette.

A spanyol miniszterelnök várhatóan a kormány pénteki ülését követően jelenti be, hogy miként döntött: kiír-e előrehozott választásokat vagy sem - közölte több spanyol sajtóorgánum kormányzati forrásokra hivatkozva.

Az előrehozott választások megrendezésére több, hivatalosan nem megerősített dátum is megjelent a sajtóban; legelőször május 26-át, az európai parlamenti és spanyol önkormányzati választások időpontját valószínűsítették, de szóba került április 16. és április 28. is.

Spanyolországban eddig egyetlen alkalommal fordult elő, hogy a parlament leszavazta a kormány költségvetési javaslatát. Emiatt rendeztek 1996 márciusában előrehozott választásokat, és a Néppárt 14 év után leváltotta a Felipe González vezette szocialista kormányt.
Újabb pofon a bevándorláspártiaknak

Az előrehozott választásokon jó eséllyel megbuknak a szocialisták és ezzel újabb pofont kapnak a bevándorláspártiak Európában.

Pedro Sanchez spanyol kormányfő már a beiktatása utáni első hónapban találkozott Soros Györggyel. A találkozó láthatóan "eredményes" volt, ugyanis nem sokkal később Spanyolország befogadta az egyik Soros-hajón levő migránsokat. Az Aquarius 2018. nyarán köthetett ki egy spanyol kikötőben.

Augusztusban pedig újabb Soros-hajóról szállhattak partra Európában a migránsok – Pedro Sanchez jóvoltából. A hajók a Földközi-tenger felől érkeztek, az eredeti úti cél Málta vagy Olaszország lett volna, ám ezekben az országokban a helyi kormányok nem akarnak migránsokat befogadni.

A jobboldal az elmúlt hetekben számos tüntetést tartott, köztük egy nagyobbat a vasárnap délután Madridban, ahol előrehozott választásokat követeltek a jobboldali pártok.

Forrás: 888.hu

Az oldalunk sütiket használ. Adatvédelmi tájékoztató